







| Product Category | Tabletop Workstation |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Aluminum,Plastic |
| Color | Sliver |
| Fit Screen Size | Suitable for most 13″ ~ 32" Screen |
| Worksurface Size(LxW) | 666x260mm (26.2″x10.2″) |
|---|---|
| Max. VESA | 100X100mm |
| Keyboard Weight Capacity | 1kg (2.2lbs) |
| Height Adjustment | Manual |
| Quick Release VESA Plate | Yes |
| Product Category | Tabletop Workstation |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Aluminum,Plastic |
| Color | Sliver |
| Fit Screen Size | Suitable for most 13″ ~ 32" Screen |
The SHS02 C01 Sit-Stand Workstation Mount offers ergonomic flexibility for modern workspaces, supporting most 13"~32" monitors up to 8kg. Constructed from steel, aluminum, and plastic in a sleek silver finish, it provides a 20~495mm height range and smooth tilt, swivel, and 360° rotation adjustments. The integrated keyboard tray and manual height control enhance comfort and productivity, while the clamp and grommet installation ensure stability and easy setup.
