







| Product Category | Tabletop Workstation |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Particle Board & Melamine,Steel,Plastic |
| Color | Black & Matte Black |
| Dimensions | 800x615x110~505mm (31.5"x24.2"x4.3"~19.9") |
| Keyboard Tray Size(LxW) | 795x300mm (31.3"x11.8") |
|---|---|
| Keyboard Weight Capacity | 2kg (4.4lbs) |
| Height Range | 110~505mm (4.3"~19.9") |
| Height Adjustment | Manual |
| Installation | Freestanding |
| Product Category | Tabletop Workstation |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Particle Board & Melamine,Steel,Plastic |
| Color | Black & Matte Black |
| Dimensions | 800x615x110~505mm (31.5"x24.2"x4.3"~19.9") |
The SHS28 01 is a standard gas spring sit-stand desk converter featuring a compact particle board surface with melamine finish in black and matte black. It offers an adjustable height range of 110–505mm (4.3"–19.9") and supports up to 15kg (33lbs) on its 800×400mm worksurface. The integrated 795×300mm keyboard tray holds up to 2kg (4.4lbs). Freestanding installation ensures easy setup, and silk screen printing is available for customization.
