







| Product Category | Tabletop Workstation |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | MDF & PVC,Steel,Plastic |
| Color | Black & Matte Black |
| Dimensions | 950x615x110~505mm |
| Worksurface Weight Capacity | 15kg (33lbs) |
|---|---|
| Keyboard Tray Size(LxW) | 945x300mm |
| Keyboard Weight Capacity | 2kg (4.4lbs) |
| Height Range | 110~505mm |
| Height Adjustment | Manual |
| Product Category | Tabletop Workstation |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | MDF & PVC,Steel,Plastic |
| Color | Black & Matte Black |
| Dimensions | 950x615x110~505mm |
The SHS28 02N Gas Spring Sit-Stand Desk Converter offers a flexible and ergonomic workspace solution. Designed for 17″–32″ monitors, it supports up to 15kg with smooth manual height adjustment from 110mm to 505mm. The integrated keyboard tray holds up to 2kg, while full tilt, swivel, and rotation capabilities enhance comfort. Crafted from durable steel, aluminum, and plastic, this premium tabletop workstation includes a quick release VESA plate for easy setup.
