







| Product Category | Gaming Chair |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Dimensions(WxDxH) | 70x66x127~137cm (27.6"x26"x50"~53.9") |
| Load Capacity | 150kg (330lbs) |
| Surface Material | PVC Leather |
| Tipo de Reposabrazos | Height-adjustable armrests |
|---|---|
| Pneumatic Lever Type | 100mm Class 3 Gas Lift |
| Base Type | Nylon Plastic Base |
| Caster Type | Nylon Caster |
| Color | Red |
| Product Category | Gaming Chair |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Dimensions(WxDxH) | 70x66x127~137cm (27.6"x26"x50"~53.9") |
| Load Capacity | 150kg (330lbs) |
| Surface Material | PVC Leather |
The SH CH06 12 PU Gaming Chair offers comfort and durability with a steel frame and PVC leather surface. Designed for long gaming sessions, it features a 150° reclining backrest, height-adjustable armrests, and a 100mm Class 3 gas lift. Its nylon base and casters provide smooth movement, while the bold red color adds style. Supports up to 150kg, making it ideal for gamers seeking performance and ergonomic support.
No drawing available