







| Product Category | Ultra Slim Picture Style TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Aluminum,Plastic,Steel Wire Rope |
| Surface Finish | Brushed Aluminum Anodic Oxidation |
| Color | Gloss Grey |
| Strength Tested | 3 Times Approved |
|---|---|
| Max. VESA | 800x800mm |
| Weight Capacity | 50kg (110lbs) |
| Profile | 14.5mm (0.57") |
| Panel Type | Detachable Panel |
| Product Category | Ultra Slim Picture Style TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Aluminum,Plastic,Steel Wire Rope |
| Surface Finish | Brushed Aluminum Anodic Oxidation |
| Color | Gloss Grey |
The SH LED 01X Fixed TV Wall Mount offers a sleek and durable solution for securely mounting TVs from 37" ~ 70". Built with aluminum, steel wire rope, and plastic, it features a slim 14.5mm profile with a brushed anodized aluminum finish in gloss grey. Supporting up to 50kg, it ensures universal VESA compatibility up to 800x800mm. Ideal for solid walls or double-stud installation with a detachable panel design.
