






| Product Category | Articulating Monitor Arm |
|---|---|
| Rank | Premium |
| Material | Steel,Aluminum,Plastic |
| Color | Fine Texture Grey |
| Dimensions | 906x198x1008mm (35.7"x7.8"x39.7") |
| Max. VESA | 100x100mm |
|---|---|
| Tilt Range | +34° ~ -34° |
| Swivel Range | +17°~-17° |
| Screen Rotation | +180°~-180° |
| Pole Height | 857mm (33.7") |
| Product Category | Articulating Monitor Arm |
|---|---|
| Rank | Premium |
| Material | Steel,Aluminum,Plastic |
| Color | Fine Texture Grey |
| Dimensions | 906x198x1008mm (35.7"x7.8"x39.7") |
The SH38 C04 Quad Screens Heavy-Duty Aluminium Monitor Arms offer robust support and premium functionality for multi-display setups. Designed for four 17″–32″ monitors, each arm supports up to 8kg and allows tilt, swivel, and 180° rotation adjustments for optimal viewing. With a tall 857mm pole, clamp and grommet mounting options, quick-release VESA plates, and built-in cable management, it’s the ideal solution for professional and ergonomic multi-monitor workstations.
