





| Product Category | TV Cart |
|---|---|
| Material | Steel, Plastic |
| Grade | Standard |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Column Size | 50×1.5x1630mm |
| Weight Capacity | 70kg |
|---|---|
| Screen Qty | 1 |
| Tilt Range | NO |
| Swivel Range | NO |
| Rotating | Level Adjustment ±3° |
| Product Category | TV Cart |
|---|---|
| Material | Steel, Plastic |
| Grade | Standard |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Column Size | 50×1.5x1630mm |
The SH 1021B is an economy, versatile, and compact TV stand designed for most 32″ to 70″ screens. Built with durable steel and plastic and finished with a sleek black powder coating, it supports up to 70kg. It features level adjustment of ±3° for screen alignment and includes a sturdy AV shelf with an 8kg load capacity. Easy to assemble, the stand comes with a component bag and user manual for convenience.
