






| Product Category | On-Floor Workstation |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Aluminum |
| Color | Fine Texture Black |
| Dimensions | 875x630x1350~1670mm (34.4"x24.8"x53.1"~65.7") |
| Screen Rotation | +180°~-180° |
|---|---|
| Keyboard Tray Weight Capacity | 2kg (4.4lbs) |
| Height Range | 320mm (12.6") |
| Height Adjustment | Manual |
| Quick Release VESA Plate | Yes |
| Product Category | On-Floor Workstation |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Aluminum |
| Color | Fine Texture Black |
| Dimensions | 875x630x1350~1670mm (34.4"x24.8"x53.1"~65.7") |
The SH FWS05-1 is a versatile single monitor mobile workstation, ideal for dynamic work environments. Designed for 13"–32" screens, it features manual height adjustment (320mm range), a +30°/-30° tilt, and full 180° screen rotation. Built with durable steel and aluminum in fine texture black, it supports up to 8kg per screen and includes a quick-release VESA plate, keyboard tray, and smooth-rolling casters for easy mobility.
