





019a356afd9cb1f7822db4b62b8e84332709ab5febde613afd2075511ad61f34.jpg&w=384&q=75)

| Product Category | TV Cart |
|---|---|
| Model | SH 1800 100B |
| Item | Heavy Duty TV Floor Stand |
| Fit Screen Size | Suitable For Most 60” ~ 120” Screen |
| Load Capacity | 136kg |
| DVD Rack / Shelf | Yes |
|---|---|
| Size of DVD Rack / Shelf | 500x330mm |
| Wheel for Move | 2 locking and 2 non-locking heavy duty casters |
| Color | White, Black |
| Material | Aluminum |
| Product Category | TV Cart |
|---|---|
| Model | SH 1800 100B |
| Item | Heavy Duty TV Floor Stand |
| Fit Screen Size | Suitable For Most 60” ~ 120” Screen |
| Load Capacity | 136kg |
The SH 1800 100B is a universal height-adjustable rolling TV stand designed for large displays ranging from 60" to 120". Built with heavy-duty aluminum and a 136kg load capacity, it features a 2mm thick VESA plate, integrated cable management, and a spacious 500x330mm shelf. With smooth-rolling casters (2 locking), powder-coated finish, and support for up to 1000x600mm VESA, it’s perfect for commercial or professional use.
