





| Product Category | TV Cart |
|---|---|
| Model | SH 75BFS |
| Item | Economic Series TV Cart |
| Fit Screen Size | Suitable For Most 32” ~ 75” Screen |
| Weight Capacity | 50kg |
| Height-adjustable; | Yes |
|---|---|
| Cable Management | NO |
| Maximum Height | 1700mm |
| DVD Rack / Shelf | Yes |
| Type of DVD Rack | Shelf Black Color Steel |
| Product Category | TV Cart |
|---|---|
| Model | SH 75BFS |
| Item | Economic Series TV Cart |
| Fit Screen Size | Suitable For Most 32” ~ 75” Screen |
| Weight Capacity | 50kg |
The SH 75BFS is an ultra-heavy duty mobile TV stand designed for most 32” to 75” screens. Built from durable cold-rolled steel, it supports up to 50kg and features a height-adjustable design up to 1700mm. It includes a sturdy black steel shelf for accessories and heavy-duty casters—two locking for stability. With a slim 35mm bracket profile and max VESA 600x400mm, it’s ideal for professional or home use.
