






| Product Category | Crank Adjustable TV Cart |
|---|---|
| Rank | Premium |
| Material | Aluminum,Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=2mm cold-rolled sheet (Bracket Arm THK=0.079" cold-rolled sheet) |
| Surface Finish | Powder Coating,Sand-blasted Aluminum Anodic Oxidation |
| Tilt Range | +5° ~ -10° |
|---|---|
| TV Height Adjustable | Yes |
| Height Range | 1230~1680mm (48.4"~66.1") |
| Shelf Weight Capacity | 5kg (11lbs) |
| Shelf Height Adjustable | Yes |
| Product Category | Crank Adjustable TV Cart |
|---|---|
| Rank | Premium |
| Material | Aluminum,Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=2mm cold-rolled sheet (Bracket Arm THK=0.079" cold-rolled sheet) |
| Surface Finish | Powder Coating,Sand-blasted Aluminum Anodic Oxidation |
The SH 999CR is a premium ultra-large TV cart featuringcrank-operated height adjustmentfor precision and ease. Designed for 60" to 100" screens, it supports up to100kgwithVESA compatibility up to 1000x600mm. Its durable aluminum and steel frame includes atilt range of +5° to -10°, adjustable camera rack and shelf, and smooth-rolling casters. Finished in sleek grey, it meetsRoHS standards—ideal for professional AV setups.
