







| Surface Finish | Powder Coating |
|---|---|
| Color | Matte Black,Gloss White |
| Color (Accessory) | Matte Black,Gloss White |
| Dimensions | 1250x760x2333mm (49.2"x29.9"x91.9") |
| Column Size(Main Column/Extension Column) | 135x130x1.6tx725mm /105x103x1.6tx725mm (5.3"x5.1"x0.063"tx28.5" /4.1"x4.1"x0.063"tx28.5") |
| Tilt Range | +5°~-10° |
|---|---|
| TV Height Adjustable | Yes |
| Height Range | 1250~1600mm (49.2"~63") |
| Shelf Weight Capacity | 5kg (11lbs) |
| Shelf Height Adjustable | Yes |
| Surface Finish | Powder Coating |
|---|---|
| Color | Matte Black,Gloss White |
| Color (Accessory) | Matte Black,Gloss White |
| Dimensions | 1250x760x2333mm (49.2"x29.9"x91.9") |
| Column Size(Main Column/Extension Column) | 135x130x1.6tx725mm /105x103x1.6tx725mm (5.3"x5.1"x0.063"tx28.5" /4.1"x4.1"x0.063"tx28.5") |
The SH1900 120B is a premium ultra-modern TV cart designed for 70" to 120" screens, with a weight capacity of 140kg. Built from aluminum, steel, and plastic, it features height-adjustable mounting (1250–1600mm), +5° to -10° tilt, and a sleek matte black or gloss white finish. Equipped with adjustable shelves, camera rack, cable management, and heavy-duty casters, it offers strength-tested performance and elegant mobility for professional environments.
