






| Product Category | Motorized TV Lift Stand |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Material | Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=1.5mm cold-rolled sheet,VESA Panel THK=2mm cold-rolled sheet |
| Profile | 115mm |
|---|---|
| Installation | Ceiling Mounted,Inside the Cabinet |
| Panel Type | Detachable Panel |
| Wall Plate Type | Fixed Wall Plate |
| Direction Indicator | Yes |
| Product Category | Motorized TV Lift Stand |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Material | Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=1.5mm cold-rolled sheet,VESA Panel THK=2mm cold-rolled sheet |
The SH 48MX Pop-Up & Drop-Down Motorized TV Lift is a versatile solution designed for hidden or ceiling-mounted TV installations. Built from durable steel and plastic with a matte black powder-coated finish, it supports most 43"~88" screens up to 60kg. Featuring smooth motorized lift and drop-down motion, detachable VESA panel (max 600x400mm), and dual control options via RF remote and app, it ensures flexible, space-saving, and modern TV integration.
