






| Product Category | TV Cart |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=2mm cold-rolled sheet |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Screen Quantity | 1 |
|---|---|
| TV Height Adjustable | Yes |
| Height Range | 1307~1607mm (51.5"~63.3") |
| Shelf Weight Capacity | 3kg (6.6lbs) |
| Shelf Height Adjustable | No |
| Product Category | TV Cart |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=2mm cold-rolled sheet |
| Surface Finish | Powder Coating |
The SH TW120 Slim Lift Motorized TV Cart is a heavy-duty, height-adjustable solution for large displays from 60” to 110”. Constructed from reinforced steel with a durable powder-coated finish, it supports up to 120kg (264 lbs). Featuring smooth motorized height adjustment via RF remote, stable caster mobility, and global safety certifications, it’s ideal for professional, educational, and commercial environments.
