







| Product Category | Fixed TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Fine Texture Black,Gloss Grey |
| Max. VESA | 100x100mm |
|---|---|
| Weight Capacity | 30kg (66lbs) |
| Profile | 15mm (0.59") |
| Strength Tested | 3 Times Approved |
| Installation | Solid Wall,Single Stud |
| Product Category | Fixed TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Fine Texture Black,Gloss Grey |
The SH 201 Super Slim Fixed Wall Mount is a compact and sturdy solution for mounting most 13"~27" screens. Made from durable steel with a fine texture black or gloss grey powder-coated finish, it supports up to 30 kg with VESA compatibility up to 100x100. With an ultra-slim 15 mm profile, it keeps the TV close to the wall for a sleek look. Easy to install on solid walls, it includes a detachable panel for convenience.
