







| Product Category | Digital Signage Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Fine Texture Black |
| Max. VESA | 600X400mm |
|---|---|
| Weight Capacity | 50kg (110lbs) |
| Profile | 51mm (2") |
| Screen Rotation | 360° |
| Installation | Solid Wall,Single Stud |
| Product Category | Digital Signage Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Fine Texture Black |
The SH 360R is a 360° rotating TV wall mount designed for 37"~70" flat panel displays. Built from durable steel and plastic with a fine texture black powder-coated finish, it supports up to 50kg (110lbs). Its ultra-slim 51mm profile and built-in bubble level ensure easy, precise installation. Compatible with VESA up to 600x400mm, it features a detachable panel and fits solid wall or single stud setups for versatile digital signage mounting.
