







| Product Category | Fixed TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Aluminum,Steel,Plastic |
| Color | Fine Texture Black |
| Dimensions(LxWxH) | 45x630x450mm (1.8"x24.8"x17.7") |
| Weight Capacity | 50kg (110lbs) |
|---|---|
| Max. VESA | 600x400mm |
| Profile | 45mm (1.8") |
| Screen Level | +3°~-3° |
| Screen Rotation | +180°~-180° |
| Product Category | Fixed TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Aluminum,Steel,Plastic |
| Color | Fine Texture Black |
| Dimensions(LxWxH) | 45x630x450mm (1.8"x24.8"x17.7") |
The SH 46UFR TV Wall Mount is a versatile solution for 37''~ 80'' flat or curved displays. With a sleek 45mm low profile, it supports both landscape and portrait orientations. Built from aluminum, steel, and plastic in a fine texture black finish, it features VESA compatibility up to 600x400mm, +180°~-180° screen rotation, and +3°~-3° level adjustment. Ideal for solid wall or single stud installations, it holds up to 50kg.
