







| Product Category | Fixed TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Fine Texture Black,Gloss Grey |
| Max. VESA | 200x200mm |
|---|---|
| Weight Capacity | 30kg (66lbs) |
| Profile | 18mm (0.71") |
| Strength Tested | 3 Times Approved |
| Installation | Solid Wall,Single Stud |
| Product Category | Fixed TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Fine Texture Black,Gloss Grey |
The SH 201L Economy Super Slim Fixed Wall Mount is a reliable and space-saving solution for mounting most 23"~42" flat and curved TVs. Made from durable steel with a fine texture black or gloss grey powder-coated finish, it supports up to 30 kg. With VESA compatibility up to 200x200mm and an ultra-slim 18mm profile, it ensures a sleek setup. The detachable panel and fixed wall plate design allow for simple, secure installation on solid walls.
