







| Product Category | Fixed TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=1.5mm cold-rolled sheet, Wall Plate THK=1.5mm cold-rolled sheet (Bracket Arm THK=0.059" cold-rolled sheet,Wall Plate THK=0.059" cold-rolled sheet) |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Max. VESA | 400X400mm |
|---|---|
| Weight Capacity | 50kg |
| Profile | 25mm (0.98") |
| Strength Tested | 3 Times Approved |
| Installation | Solid Wall,Double Stud(406mm) |
| Product Category | Fixed TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=1.5mm cold-rolled sheet, Wall Plate THK=1.5mm cold-rolled sheet (Bracket Arm THK=0.059" cold-rolled sheet,Wall Plate THK=0.059" cold-rolled sheet) |
| Surface Finish | Powder Coating |
The SH 3265F Low Cost Fixed TV Wall Mount is a reliable and budget-friendly solution for mounting most 32"~65" flat and curved TVs. Made from high-quality steel with a powder-coated matte black finish, it supports up to 50kg and fits VESA patterns up to 400x400mm. Its ultra-slim 25mm profile, detachable panel, and included bubble level ensure a sleek, easy installation on solid walls or double studs (406mm spacing).
