









| Product Category | Fixed TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Matte Black |
| Max. VESA | 200x200mm |
|---|---|
| Weight Capacity | 30kg |
| Strength Tested | 3 Times Approved |
| Profile | 30mm |
| Panel Type | Detachable Panel |
| Product Category | Fixed TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Matte Black |
The SH 40F Low Cost Fixed TV Wall Mount is a sturdy steel mount with a matte black powder-coated finish, designed for most 12"~43" screens, including curved TVs. It supports VESA patterns up to 200x200mm and holds up to 30kg, strength tested three times. With a 30mm low-profile design, detachable panel, and fixed wall plate, it includes a hook-on bubble level and compartment polybag for easy installation.
