







| Product Category | Slim Profile Fixed TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Matte Black |
| Max. VESA | 400X400mm |
|---|---|
| Weight Capacity | 50kg (110lbs) |
| Strength Tested | 3 Times Tested |
| Profile | 25mm (0.98") |
| Installation | Solid Wall,Double Stud(406mm) |
| Product Category | Slim Profile Fixed TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Matte Black |
The SH V2665SF Slim Profile Fixed TV Wall Mount is designed for a clean, space-saving installation. Supporting most 32"~65" screens, including curved TVs, it features a durable steel frame with a sleek matte black powder coating. With a low 25mm profile, universal VESA compatibility up to 400x400mm, and a 50kg weight capacity, it’s ideal for solid wall or double stud setups. Includes a hook-on bubble level and organized accessory kit.
