







| Product Category | Full- Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Pipe Size | 50x25x1.5mm Square Steel Tube |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Profile | 82-1015mm (3.2"-40") |
|---|---|
| Tilt Range | +5°~-15° |
| Swivel Range | +90° ~ 90° |
| Screen Level | +3° ~ -3° |
| Screen Freely Tilting | Yes |
| Product Category | Full- Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Pipe Size | 50x25x1.5mm Square Steel Tube |
| Surface Finish | Powder Coating |
The SH 1015P Extra Long Single Arm Full-Motion TV Wall Mount is designed to support most 43"~80" flat and curved screens with a VESA pattern up to 800x400mm. It features a robust steel construction, offering a weight capacity of 50kg. The mount provides +5°~-15° tilt, +90°~-90° swivel, and a screen leveling range of +3°~-3°. Includes cable management, a hook-on bubble level, and easy installation.
