






| Product Category | Gaming Desk |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Particle Board & Melamine,Plastic,Steel |
| Dimensions | 1120x600x710/760/810mm (44.1"x23.6"x28"/29.9"/31.9") |
| Tabletop Size.LxWxT | 1120x600x16mm (44.1"x23.6"x0.63") |
| Multi-Media Port | No |
|---|---|
| Color | Black & Matte Black |
| Certification | CE,FCC,RoHS,UKCA |
| Accessory Kit Package | Normal/Ziplock Polybag |
| Silk Screen | Can be silkscreen printed |
| Product Category | Gaming Desk |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Particle Board & Melamine,Plastic,Steel |
| Dimensions | 1120x600x710/760/810mm (44.1"x23.6"x28"/29.9"/31.9") |
| Tabletop Size.LxWxT | 1120x600x16mm (44.1"x23.6"x0.63") |
The SH GMD11-1 Heavy-Duty Gaming Desk delivers strength and style with a 100kg load capacity and vibrant RGB lighting. Featuring a 3-level adjustable height (710/760/810mm), it offers ergonomic comfort for every gamer. The 1120x600mm tabletop is compact yet sturdy, made from durable materials. Added convenience comes from built-in drink holder and headphone hook. With a sleek black finish, it's built for performance and a bold gaming setup.
