






| Product Category | Tilt TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=2mm cold-rolled sheet,Wall Plate THK=2mm cold-rolled sheet |
| Color | Fine Texture Black |
| Weight Capacity | 80kg (176lbs) |
|---|---|
| Profile | 53~172mm (2.1"~6.8") |
| Tilt Range | +10°~-15° |
| Swivel Range | +10°~-10° |
| Screen Level | 30mm (1.2") |
| Product Category | Tilt TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=2mm cold-rolled sheet,Wall Plate THK=2mm cold-rolled sheet |
| Color | Fine Texture Black |
SH 105T Heavy-Duty Extend-Out Tilt TV Wall Mount is designed for large flat or curved TVs from 55″~105″, supporting up to 80kg. Built with 2mm cold-rolled steel and finished in fine-texture black powder coating, it offers smooth tilt and swivel adjustment for optimal viewing. Featuring VESA compatibility up to 1000×600, a detachable panel, anti-theft design, and installer-friendly bubble level, it ensures secure and precise wall mounting.
