






| Product Category | Tilt TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Matte Black |
| Max. VESA | 300x300mm |
|---|---|
| Weight Capacity | 65kg |
| Strength Tested | 3 Times Approved |
| Profile | 70mm |
| Tilt range | +15° ~ -15° |
| Product Category | Tilt TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Matte Black |
The SH 42T Heavy Duty Tilting TV Wall Mount is designed for 15"~49" screens, including curved TVs. With a robust steel construction and matte black powder coating, it offers a weight capacity of 65kg and a tilt range of +15°~-15° for optimal viewing angles. The mount features VESA & universal mounting patterns, a detachable panel, and a fixed wall plate. A hook-on bubble level is included for easy installation.
