






| Product Category | Tilt TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Matte Black |
| Mounting Hole Pattern | VESA & Universal |
|---|---|
| Max. VESA | 400x400mm |
| Weight Capacity | 45kg |
| Profile | 68mm |
| Tilt range | +15° ~ -15° |
| Product Category | Tilt TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Matte Black |
The SH 43T Low Cost Tilting TV Wall Mount is designed to support most 23"~60" flat and curved TVs. Made of durable steel with a matte black powder coating, it offers a tilt range of +15°~-15° for customizable viewing. With a weight capacity of 45kg, it provides secure support. The mount features a detachable panel, fixed wall plate, and a hook-on bubble level for easy installation.
