







| Product Category | Tilt TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Matte Black |
| Max. VESA | 900X600mm |
|---|---|
| Weight Capacity | 75kg |
| Strength Tested | 3 Times Tested |
| Profile | 85mm |
| Tilt range | +5° ~ -10° |
| Product Category | Tilt TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Matte Black |
The SH 96T Heavy-Duty Tilting TV Wall Mount is designed for large 60"~100" screens, including curved TVs. Made from strong steel with a matte black powder-coated finish, it supports VESA patterns up to 900x600mm and holds up to 75kg, tested three times for safety. Featuring a +5°~-10° tilt range, 85mm profile, detachable panel, and fixed wall plate, it includes a hook-on bubble level for precise installation.
