






| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Premium |
| Material | Steel |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=2mm cold-rolled sheet,Wall Plate THK=2.5mm pickling sheet(Bracket Arm THK=0.079" Cold-Rolled Sheet,Wall Plate THK=0.098" Pickling sheet) |
| Pipe Size | THK=1.5mm Cold-Rolled Sheet(THK=0.059" Cold-Rolled Sheet) |
| Strength Tested | 3 Times Approved |
|---|---|
| Profile | 80~520mm (3.1"~20.5") |
| Tilt Range | +5°~-10° |
| Swivel Range | +60° ~ 60° |
| Screen Level | +3° ~ -3° |
| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Premium |
| Material | Steel |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=2mm cold-rolled sheet,Wall Plate THK=2.5mm pickling sheet(Bracket Arm THK=0.079" Cold-Rolled Sheet,Wall Plate THK=0.098" Pickling sheet) |
| Pipe Size | THK=1.5mm Cold-Rolled Sheet(THK=0.059" Cold-Rolled Sheet) |
The SH 65 464P Premium Full-Motion TV Wall Mount combines strength and style with a slim profile and durable steel construction. Designed for most 37"–80" flat or curved TVs, it supports up to 45kg with VESA and universal compatibility. With a 520mm extension, ±60° swivel, and -10° tilt, it offers excellent flexibility. Matte black or white finish options and built-in cable management ensure a sleek, clutter-free viewing experience.
