






| Product Category | Full- Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=1.5mm pickling sheet,VESA Panel THK=1.8mm cold-rolled sheet,Wall Plate THK=3mm pickling sheet (Bracket Arm THK=0.059" pickling sheet,VESA Panel THK=0.071" cold-rolled sheet,Wall Plate THK=0.12" pickling sheet) |
| Pipe Size | 40x20x1.5mm Square Steel Tube (1.6"x0.79"x0.059" Square Steel Tube) |
| Strength Tested | 4 Times Approved |
|---|---|
| Profile | 65-480mm (2.6"-18.9") |
| Tilt Range | +5°~-10° |
| Swivel Range | +60° ~ 60° |
| Screen Level | +3° ~ -3° |
| Product Category | Full- Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm THK=1.5mm pickling sheet,VESA Panel THK=1.8mm cold-rolled sheet,Wall Plate THK=3mm pickling sheet (Bracket Arm THK=0.059" pickling sheet,VESA Panel THK=0.071" cold-rolled sheet,Wall Plate THK=0.12" pickling sheet) |
| Pipe Size | 40x20x1.5mm Square Steel Tube (1.6"x0.79"x0.059" Square Steel Tube) |
The SH 840P Stylish Full-Motion TV Wall Mount offers a sleek and durable solution for mounting 43" to 100" flat and curved TVs. With a weight capacity of 60kg (132lbs) and compatibility with VESA & Universal patterns up to 800x400mm, it allows for +5° to -10° tilt and ±60° swivel for flexible viewing. The mount features a strong steel build, cable management, and a detachable panel for easy installation.
