







| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Color | Fine Texture Black |
| Dimensions | 703x1010x630mm (27.7"x39.8"x24.8") |
| Mounting Hole Pattern | VESA & Universal |
|---|---|
| Max. VESA | 900X600mm |
| Weight Capacity | 120kg |
| Profile | 75-703mm (3"~27.7") |
| Tilt Range | +5° ~- 15° |
| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Color | Fine Texture Black |
| Dimensions | 703x1010x630mm (27.7"x39.8"x24.8") |
The SH 990P Heavy-Duty Full-Motion TV Wall Mount is built for strength and versatility, supporting most 60" to 120" TVs including curved models. With a robust steel build and 120kg load capacity, it features a wide VESA range up to 900x600mm. Enjoy flexible viewing with +5° to -15° tilt, ±60° swivel, and ±5° screen leveling. Its extendable 75-703mm profile ensures optimal positioning for any large-screen setup.
