






| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Pipe Size | 40x25x1.5mm (1.6"x0.98"x0.059") |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Strength Tested | 2 Times Approved |
|---|---|
| Profile | 69-635mm (2.7"~25") |
| Tilt Range | +5°~-15° |
| Swivel Range | +60° ~ 60° |
| Screen Level | +3° ~ -3° |
| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Pipe Size | 40x25x1.5mm (1.6"x0.98"x0.059") |
| Surface Finish | Powder Coating |
The SH 860P Heavy-Duty Full-Motion TV Wall Mount is designed for large flat and curved screens from 50" to 90". Built from strong steel with a durable powder-coated finish, it supports up to 75kg. With a full-motion profile of 69–635mm, it offers ±60° swivel, ±15° tilt, and ±3° screen leveling. Compatible with VESA & Universal mounts, it features cable management, a detachable panel, and includes a hook-on bubble level for precise installation.
