







| Product Category | Video Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Premium |
| Material | Steel |
| Metal Sheet Thickness | Wall Plate THK=2mm Cold-Rolled Sheet,Bracket Arm THK=2mm Cold-Rolled Sheet) |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Strength Tested | 4 Times Approved |
|---|---|
| Profile | 95~285mm (3.7"~11.2") |
| Fine Adjustment(Depth/Height) | 20mm/25mm (0.79"/0.98") |
| Tilt Range | +4° ~ -2° |
| Screen Level | +3° ~ -3° |
| Product Category | Video Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Premium |
| Material | Steel |
| Metal Sheet Thickness | Wall Plate THK=2mm Cold-Rolled Sheet,Bracket Arm THK=2mm Cold-Rolled Sheet) |
| Surface Finish | Powder Coating |
The SVW06 46T Pop-Out Landscape Video Wall Mount is a premium steel solution for 45"–75" screens, supporting up to 70kg per screen. Built with 2mm cold-rolled steel and powder-coated in fine texture black, it features a pop-out design, precise depth (20mm) and height (25mm) adjustments, and tilt/screen leveling. UL certified and strength tested 4 times, it’s ideal for professional, secure, and easy-to-service solid wall installations. Anti-theft and direction indicators included.
