









| Product Category | Swivel TV Wall Mount |
|---|---|
| By Function | Full motion |
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Tilt Range | -5° ~ +8° |
|---|---|
| Swivel | 60° ~ +60° |
| Max. VESA | 400X400mm |
| Weight Capacity | 50 kg |
| Profile | 75~470mm |
| Product Category | Swivel TV Wall Mount |
|---|---|
| By Function | Full motion |
| Rank | Standard |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coating |
PM 404PW Full Motion TV Wall Mount is a standard swivel mount designed for most 26”~65” flat and curved TVs. Constructed from durable steel with a matte black powder-coated finish, it supports up to 50 kg. The mount features -5°~+8° tilt, 60°~+60° swivel, and an adjustable 75~470 mm profile. Universal VESA compatibility up to 400x400, a detachable panel, and included bubble level ensure quick, precise installation and flexible viewing comfort.
