






| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Pipe Size | 40x20x1.5mm (1.6"x0.79"x0.059") |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Max. VESA | 400X400mm |
|---|---|
| Weight Capacity | 40kg (88lbs) |
| Strength Tested | 3 Times Approved |
| Profile | 49~482mm (1.9"~19") |
| Tilt Range | +2° ~ -15° |
| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Pipe Size | 40x20x1.5mm (1.6"x0.79"x0.059") |
| Surface Finish | Powder Coating |
The SH 50 446P Elegant Double Arm Full-Motion TV Wall Mount is designed for versatility and strength, supporting 23"–55" screens up to 40kg. Built with durable steel and a fine texture black finish, it offers smooth +60° to -60° swivel, +2° to -15° tilt, and ±3° leveling. With a slim profile extending from 49mm to 482mm, it fits curved TVs and installs easily on solid walls or single studs.
