







| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | VESA Panel THK=2mm Cold-Rolled Sheet,Bracket Arm THK=2mm Cold-Rolled Sheet,(VESA Panel THK=0.079" Cold-Rolled Sheet,Bracket Arm THK=0.079" Cold-Rolled Sheet,) |
| Pipe Size | 30x30x1.2mm Square Steel Tube,40x40x2mm Square Steel Tube,50x40x2mm Square Steel Tube (1.2"x1.2"x0.047" Square Steel Tube,1.6"x1.6"x0.079" Square Steel Tube,2"x1.6"x0.079" Square Steel Tube) |
| Max. VESA | 600x400mm |
|---|---|
| Weight Capacity | 60kg |
| Strength Tested | 4 Times Approved |
| Profile | 77~428mm |
| Tilt Range | +3°~-15° |
| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Standard |
| Material | Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness | VESA Panel THK=2mm Cold-Rolled Sheet,Bracket Arm THK=2mm Cold-Rolled Sheet,(VESA Panel THK=0.079" Cold-Rolled Sheet,Bracket Arm THK=0.079" Cold-Rolled Sheet,) |
| Pipe Size | 30x30x1.2mm Square Steel Tube,40x40x2mm Square Steel Tube,50x40x2mm Square Steel Tube (1.2"x1.2"x0.047" Square Steel Tube,1.6"x1.6"x0.079" Square Steel Tube,2"x1.6"x0.079" Square Steel Tube) |
The SH 6040P Solid Double Arm Full Motion TV Wall Mount offers robust support for 37"–80" screens, including curved TVs. Built from high-quality steel with 2mm thick arms and VESA panel, it ensures secure installation. With a flexible profile of 77–428mm, it provides +3° to -15° tilt and ±60° swivel for customized viewing. Compatible with VESA and universal mounting up to 600x400mm, it’s ideal for solid wall and single stud setups.
