






| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Economy |
| Material | Steel,Plastic |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Fine Texture Black |
| Mounting Hole Pattern | VESA & Universal |
|---|---|
| Max. VESA | 400X400mm |
| Weight Capacity | 40kg (88lbs) |
| Profile | 67-355mm (2.6"~14") |
| Tilt Range | +3° ~- 15° |
| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Economy |
| Material | Steel,Plastic |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Color | Fine Texture Black |
The SH 630P Full Motion TV Wall Mount is an ideal solution for mounting 32" to 70" flat or curved TVs. Crafted from durable steel and plastic in a fine texture black finish, it supports VESA up to 400x400mm and holds up to 40kg. With a tilt range of +3° to -15°, swivel of ±60°, and level adjustment of ±3°, it ensures flexible viewing and a clean, adjustable installation profile of 67–355mm.
