






| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Economy |
| Material | Steel |
| Pipe Size | 30x20x1.5 mm (1.2"x0.79"x0.059" ) |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Max. VESA | 600X400mm |
|---|---|
| Weight Capacity | 40kg (88lbs) |
| Strength Tested | 2 Times Approved |
| Profile | 53~464mm (2.1"~18.3") |
| Tilt Range | +5° ~ -15° |
| Product Category | Full-Motion TV Wall Mount |
|---|---|
| Rank | Economy |
| Material | Steel |
| Pipe Size | 30x20x1.5 mm (1.2"x0.79"x0.059" ) |
| Surface Finish | Powder Coating |
The SH 646P Steel Full-Motion TV Wall Mount offers a reliable and versatile solution for mounting TVs ranging from 37" to 70". With a sturdy steel construction and a weight capacity of up to 40kg (88lbs), it supports both VESA and universal patterns (max 600x400mm). The mount features a +5° to -15° tilt, +60° to -60° swivel, and +3° to -3° screen leveling for optimal viewing angles. Easy to install on solid walls or double studs.
